معرفی ویژگی های زبان کاتلین

زبان برنامه نویسی کاتلین

برنامه نویسی کاتلین چیست؟

اگر علاقه مند به ساخت اپلیکیشن اندروید هستید زبان kotlin میتواند انتخاب مناسبی برای شما باشد.

این زبان به یکی از رقبای زبان Java تبدیل شده است.

در زمان گذشته زبان Java تنها زبان برنامه نویسی برای ایجاد برنامه های اندرویدی بود و باعث محبوبیت آن شد.

در سال 2017 گوگل اعلام کرد که از زبان kotlin برای توسعه ی برنامه های اندرویدی پشتیبانی میکند. این برای بسیاری از افرادی که به زبان جاوا علاقه ای نداشتند مناسب بود.

کاتلین یک زبان برنامه نویسی statically typed است و این بدان معنی است که نوع متغیر های خود را در زمان کامپایل مشخص میکند. این زبان بر روی ماشین مجازی جاوا اجرا می شود و همچنین می تواند به شکل سورس کد جاوا اسکریپت کامپایل شود و یا از زیرساخت کامپایلر LLVM استفاده کند. توسعه اولیه این زبان توسط یک تیم برنامه نویسی به نام JetBrains در سنت پترزبورگ، روسیه انجام شده است.

چرا این زبان ایجاد شد؟

چرا این زبان ایجاد شد؟

زبان Java یک زبان فوق العاده است ولی بدین منظور نیست که ضعف و ایرادی ندارد.

زبان kotlin دارای ویژگی های فوق العاده ایست.این زبان برای اولین بار در سال 2011 به معرفی شد (توسط JetBrains). این زبان، و ویژگی ها آن نظر بسیاری را به خود جلب کرد.

ویژگی های زبان برنامه نویسی کاتلین

ویژگی های زبان برنامه نویسی کاتلین
 1. سورس باز بودن: این زبان یک زبان برنامه نویسی منبع باز است.همچنین دارای ابزاری به نام one-click است که به برنامه نویس این امکان را می دهد که کدهای جاوا را به سادگی به کاتلین تبدیل کند.
  2. قابلیت همکاری: قابلیت همکاری گسترده با جاوا بسیاری از توسعه دهندگان را جذب می کند و آنها را مجبور به یادگیری کاتلین می کند. زبان کاتلین بر روی ماشین مجازی جاوا که با عنوان JVM شناخته میشود اجرا می شود.
  3. توابع Extension: میتوان توابعی را بدون تغییر در سورس کد کلاس ها ، به آنها اضافه کنیم. این توابع در زبان های برنامه نویسی با عنوان توابع Extension شناخته میشوند.
  4. کد کمتر: کاتلین دارای ویژگی های هوشمندی نیز هست. برای مثال اگر چیزی در کد نویسی فراموش کنید، آن را به صورت خودکار تکمیل می کند. به طور خلاصه، شما باید درباره کد باقی مانده نگران نباشید.
  5. جذاب تر: با استفاده از کاتلین میتوان اپلیکیشن های اندرویدی جذاب تری نسبت به جاوا نوشت. در کاتلین، می توانید کد های واضح تر و موثرتری بنویسید که اشکالات کمتری دارند.

اپلیکیشن هایی که با زبان کاتلین نوشته شده اند

1.اپلیکیشن Pinterest: این سرویس محبوب اشتراک گذاری تصویر و خدمات رسانه های اجتماعی اکنون از کاتلین به جای جاوا استفاده می کند. چیزی که ممکن است به نظر شما کمی شگفت انگیز به نظر برسد این است که “Kotlin” در چنین برنامه ی محبوبی با این همه کاربر، حتی قبل از اینکه گوگل اولین پشتیبانی از این زبان را اعلام کرد، مورد استفاده قرار گرفته است.
2.اپلیکیشن Coursera: برخی از شما ممکن است در مورد این سرویس آنلاین چیز هایی بدانید. Coursera دوره های آنلاین برگزار شده توسط برخی از دانشگاه ها و موسسات مشهور مانند استنفورد و ییل را ارائه می دهد . این سرویس آنلاین نیز از زبان کاتلین استفاده میکند.
3.اپلیکیشن Trello: این برنامه در حال حاضر متعلق به Atlassian است.Trello یک برنامه مدیریت شناخته شده پروژه است. آنها برای برنامه اندروید خود در فروشگاه play store از کاتلین استفاده کرده اند. این یک نشانه خوب است؛ آنها همچنین کد جاوا خود را با kotlin جایگزین کردند.
4.اپلیکیشن Basecamp3: برنامه تجاری معروف Basecamp3 کد نویسی خود را نیز با کاتلین انجام داده است . این برنامه به کسب و کارهای کوچک کمک می کند تا رشد کنند. این برنامه به طور کامل در کاتلین نوشته شده است و توسعه دهندگان آن ادعا می کنند که این تغییر باعث افزایش درآمد سازمان شان میشود.

نمونه کد زبان کاتلین

package hello
fun main() {
 println("Hello World")
 }
2
برچسب ها :
نویسنده مطلب محمد دادخواه
دانشجوی رشته مهندسی کامپیوتر، عاشق تکنولوژی،برنامه نویسی،هک و امنیت

دیدگاه شما

2 دیدگاه

 • فرشاد
  11 دی 1398

  واسه استفاده از کتابخونه هایی که با جاوا نوشته شدن چیکار باید کرد؟ میشه توی کاتلین استفاده کرد؟!؟

  • محمد دادخواه
   11 دی 1398

   برای خود زبان کتابخانه های متفاوت و فراوانی وجود داره که در آینده معرفی خواهیم کرد